Wybór nowych drzwi wejściowych

Wybór nowych drzwi wejściowych może być przytłaczający, więc oto kilka praktycznych pomysłów, które pomogą Ci pokierować procesem podejmowania decyzji.

 

Prawie żadna inna część Twojego domu nie jest tak eksponowana jak drzwi wejściowe. To miejsce, w którym witasz przyjaciół i rodzinę, serwujesz (lub straszysz) cukierki albo psikusy i słuchasz piosenek świątecznych kolędników. Drzwi frontowe wiele mówią o tym, kto mieszka w środku.

 

W drzwiach wejściowych do wyboru jest oszałamiająca różnorodność opcji , zarówno stylistycznych (płyty, podwójne, łukowe), jak i konstrukcyjnych (drewno, włókno szklane, metal). Wybór wejścia może być całkowicie przytłaczający, ale na szczęście istnieje kilka praktycznych kwestii, które pomagają kierować procesem podejmowania decyzji.

Styl

Twoje drzwi wejściowe powinny pasować architektonicznie do reszty domu. Ale możesz skorzystać z okazji, aby ten element również coś o Tobie powiedział. Czy jesteś tradycyjnym typem? Może klasyczne sześciopanelowe drzwi są właśnie dla Ciebie. Bardziej kapryśny? Być może łukowe drzwi z witrażami. Każdy znajdzie coś dla siebie, więc nie krępuj się wyrażać siebie.

 

Rozmiar

Standardowy rozmiar dla pojedynczych drzwi to zazwyczaj 80 lub 90 cm. Czy Twoje wejście jest standardem, czy będzie wymagało czegoś większego, na przykład wyjątkowo szerokich pojedynczych drzwi 100 cm? Za nimi są podwójne drzwi. Ponadto przedpokój może obejmować więcej niż tylko same drzwi i pamiętaj, że elementy ozdobne (np. przyścienne lub przeszklone naświetle) wymagają odpowiedniego obramowania do podparcia.

 

Materiał

Większość nowoczesnych drzwi jest wykonana z drewna, włókna szklanego lub stali.

 

  • Drewno: Nic nie przebije naturalnego piękna drewna, ale nie jest ani tanie, ani łatwe. Ponieważ drewno jest wrażliwe na wilgoć i słońce, jego stan należy sprawdzać przynajmniej raz w roku. Nowoczesne drzwi drewniane to zazwyczaj przekładka z forniru na drewnianym lub stalowym rdzeniu (aby obniżyć koszty i zminimalizować wypaczenia).
  • Włókno szklane: drzwi kompozytowe z włókna szklanego są zarówno niedrogie, jak i trwałe. Mogą przetrwać lata bez poprawek, dlatego szczególnie dobrze nadają się do surowego klimatu. Ogólnie rzecz biorąc, drzwi z włókna szklanego mają rdzeń z pianki – doskonały izolator.
  • Stal: Stal jest mocna i nie pęka ani nie wypacza się, ale może wgniatać. Drobne uszkodzenia można naprawić za pomocą zestawów do naprawy karoserii, ale duże wgniecenia mogą wymagać wymiany. W zależności od rdzenia drzwi stalowe mogą mieć dużą efektywność energetyczną. Ale stal przewodzi temperaturę, więc jej wydajność nie będzie optymalna w ekstremalnych klimatach. Stal jest jedną z najtańszych opcji, ale istnieje kompromis w zakresie krótszej żywotności.

Koszt

Podobnie jak w przypadku większości inwestycji w Twoim domu, kupując drzwi wejściowe, wiąże się to z kosztami początkowymi i kosztami długoterminowymi. Upewnij się, że dobrze znasz wydajność energetyczną, wymagania konserwacyjne i oczekiwaną żywotność drzwi, które wybierasz. Wszystkie te rzeczy wpływają na długoterminowy koszt utrzymania Twojego wejścia. A jeżeli masz wątpliwości, możesz skorzystać z porad specjalistów z firmy Hermes Warszawa. Dowiesz się tam wszystkiego na temat rodzajów, jakości i cen drzwi. Będziesz mógł również zamówić usługę profesjonalnego montażu.